O nas

Projektujemy dla Twojego zdrowia

Tworzymy innowacyjne rozwiązania z zakresu wentylacji, które pozwalają oddychać zdrowym i czystym powietrzem w domach, szkołach czy biurowcach.

W skład naszego zespołu wchodzą uznani i doświadczeni naukowcy oraz profesjonaliści oddani idei dostępnego zdrowia

Innowacyjne rozwiązania konkretnych potrzeb

Pracujemy nad nowymi projektami, prowadząc badania nad najbardziej potrzebnymi rozwiązaniami na rynku HVAC.

Poprzez skuteczność naszych nawiewników i rekuperatorów rozumiemy ich najlepszą wydajność w swojej kategorii.

dostępne zdrowie

Nieustannie rozwijamy ideę dostępnego zdrowia. Pragniemy, by powietrze, którym można oddychać bezpiecznie i komfortowo stało się normą dla szerokiego grona odbiorców.


troszczymy się o ludzi i środowisko

Materiały, których używamy oraz proces produkcji są przyjazne środowisku, a cały proces produkcyjny ma miejsce w Polsce.


Poznaj nasz zespół

LUDOMIR DUDA

LUDOMIR DUDA

Główny ekspert

JAN DUDA

JAN DUDA

Prezes, projektant

MARCIN WITEK

MARCIN WITEK

Główny projektant

Mariusz Szczepański

MARIUSZ SZCZEPAŃSKI

Wiceprezes

Ludomir Duda

główny ekspert

Doktor nauk chemicznych, termodynamik. Pionier budownictwa ekologicznego, założyciel oraz pierwszy prezes Fundacji Poszanowania Energii. Twórca audytu energetycznego w Polsce, sam jest audytorem energetycznym KAPE nr 0001. Kierował zespołami badawczymi podczas prowadzenia licznych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie rozwiązań wentylacyjnych. Wynalazca i właściciel patentów z wielu dziedzin techniki.

Ludomir Duda jest współautorem wielokrotnie nagradzanych projektów budynków zrównoważonych oraz twórcą idei Autonomicznych Domów Dostępnych. Projekty domów ekologicznych, w których odpowiadał za optymalizację zużycia energii, zdobyły nagrody w konkursach Muratora i PLGBC. Wraz z zespołem zdobył główną nagrodę w konkursie na projekt ekologicznej szkoły w Markach. W 2019 roku został wyróżniony w konkursie „Promotor Czystej Energii” jako Osobowość Roku.

Najważniejsze zgłoszenia patentowe

 • Nawiewnik okienny z filtrem
 • Rewolucyjny mgłowy system gaśniczy
 • Urządzenie do monitoringu cieplnego obiektów
 • Urządzenie do monitorowania ugięć konstrukcji obiektów budowlanych
 • Sposób i układ instalacji do chłodzenia powietrza, doprowadzanego do systemu wentylacji nawiewnej
 • Sposób i przyrząd do zwiększania zawartości wilgoci w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych

Projekty badawcze

 • Opracowanie zintegrowanego systemu umożliwiającego precyzyjną kontrolę mikroklimatu w dużych obiektach użytkowych w celu spełnienia wymagań dotyczących budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię (nZEB); kierownik badawczo-rozwojowy, 2018–2019; POIR.01.01.01-00-0720/16
 • Heat Pump SMART GRID – innowacyjny system grzewczo-klimatyzacyjny koordynator naukowy, 2013–2014; EFRR-POIG 1.4.
 • Technologia produkcji i mikronizacji wosków z wykorzystaniem naddźwiękowej głowicy Telesto, kierownik projektu, 2007–2008; KB/76/13215/IT1-C/U/08 
 • Przewoźna gaśnica mgłowa do 50 kg kierownik projektu, 2007; ROW-II-243-2007 
 • Hydrant mgłowo-pianowy systemu TELESTO – technologia generowania mgły pianowej do zastosowania przeciwpożarowego, kierownik projektu 2007; ROW-II-244-2007 

Publikacje naukowe

 • Ludomir Duda, Nowego typu ogranicznik wydatku cieczy, Chłodnictwo i Klimatyzacja, Warszawa 2014
 • Ludomir Duda, Nowy sposób odtleniania wody w elektrowni cieplnej, Wiadomości Elektrotechniczne, Warszawa 2013
 • Ludomir Duda, Energooszczędne dowilżanie klimatyzowanego powietrza, Chłodnictwo i klimatyzacja, Warszawa 2006

Jan Duda

Prezes, projektant

Posiada wieloletnie doświadczenie związane z systemami wentylacyjnymi. Współtwórca zgłoszenia patentowego P. 427026 „Nawiewnik okienny z filtrem”.

Od 2010 roku bierze udział w pracach badawczych w zespole dr Ludomira Dudy związanych z projektem domów plus energetycznych ADD. Odpowiada za wprowadzanie danych obliczeń energetycznych budynków, koordynacje zespołów, współtworzenie koncepcji projektowych oraz kompletowanie dokumentacji projektowej.

Jan Duda, jako asystent Ludomira Dudy, odpowiadał również za wprowadzenie danych energetycznych budynku oraz stworzenie koncepcji systemu wentylacyjnego i przeprowadzenie jego testów w technikum samochodowym w Warszawie.

W 2012 wraz z zespołem ekspertów zdobył nagrodę PLGBC za najlepszy ekologiczny projekt: “Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne”. W projekcie uczestniczył aż września 2019 roku, w którym budynek został oddany do użytku.

Marcin Witek

Główny Projektant

Zdobywał doświadczenie jako konstruktor w dziale R&D w firmie Frapol Sp. z o.o. Posiada kompetencje w zakresie konstruowania urządzeń wentylacyjnych, prowadzenia i nadzoru nad projektami, wdrażania do produkcji nowych urządzeń, oraz opracowywania dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej, dozorowej i użytkowej. Uczestniczył w pracach B+R takich produktów jak:

 • centrale kompaktowe Zenith
 • rekuperatory Onyx 
 • rekuperatory Izzi Fast 
 • rekuperatory Selen
 • rekuperatory Daytona 
 • rekuperatory Luna
 • rekuperatory Reqnet
 • rekuperatory Berluf
 • rekuperatory Optimal 

Współtwórca zgłoszenia patentowego P. 427026 „Nawiewnik okienny z filtrem”. 

Pozostałe patenty/wzory 

 • System sterowania w układach klimatyzacji budynków (wynalazek) 
 • Obudowa regulatora aktywnego powietrza wentylacyjnego (wzór przemysłowy) 
 • Regulator Rewersyjny (wzór użytkowy) 
 • Multifunkcyjny regenerator rewersyjny (wzór użytkowy)  

Mariusz Szczepański

Wiceprezes

Wiceprezes i udziałowiec spółki 21 stopni. Przez ostatnich 11 lat zarządza firmą Bioenergia Bydgoszcz Sp. z o.o. zajmującą się oceną oraz kogeneracją innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nowoczesnych technologii obniżających koszty oraz optymalizujących procesy produkcyjne. Jest współtwórcą oraz twórcą linii produkcyjnych w firmie Pol-Osteg Sp. z o.o. Posiada doświadczenie na stanowisku konstruktora w firmie AIRON S.A.

Zdobył 14 letnie doświadczenie w zarządzaniu produkcją, budową pojemników kontenerowych w systemach hakowych. Analizował oraz optymalizował procesy, planował i realizował produkcję. Wdrażał innowacyjne rozwiązania pozwalające na podnoszenie jakości efektywności oraz obniżanie kosztów produkcji. Zarządzał procesami produkcyjnymi, logistycznymi i inwestycyjnymi. W swoim dorobku ma także wdrożenie projektu budowy Linii Przetwórni Estrów w tłoczni rzepaku Kałdusie (największa w regionie instalacja do odzysku ciepła z powietrza oraz innowacyjny system ogrzewania ziarna rzepaku). W tejże tłoczni uruchomił również innowacyjny projekt Linii Filtracji Oleju metodą kwasu fosforowego. Jest twórcą patentu na Generator do Ogrzewania Cieczy przy użyciu kawitacji oraz patentu na Pionową Turbinę Wiatrową dla AIRON INVESTMENT S.A. 

Mariusz Szczepański był koordynatorem działu badawczo-rozwojowego w firmie PESA S.A. zajmującej się materiałami kompozytowymi, gdzie był odpowiedzialny za utrzymanie ruchu, szkolenia, nadzór pracowników, a także w był współuczestnikiem Działu Badawczo-rozwojowego Ciech Sarzyna S.A. 

Jest niezależnym Członkiem Komisji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w dziedzinie oceny nowych technologii.